تشخیص بارداری


تشخیص بارداری

مقدمه: هورمون hCG در حین حاملگی تولید می شود. این هورمون توسط جفت که تخم را پس از لانه گزینی در رحم تغذیه می کند، ایجاد می شود. hCG اولین بار حدود 11 روز پس از لقاح در خون و بین 12 تا 14 روز پس از لقاح در ادرار قابل اندازه گیری است و روشی مطمئن برای تایید تشخیص بارداری می‎باشد. به طور طبیعی مقدار hCG هر 72 ساعت دوبرابر می شود. سطح این هورمون در هفته های 8 تا 11 به حداکثر خود رسیده و سپس در ادامه حاملگی کاهش می یابد. 

زمان مناسب برای انجام تست بارداری

برای انجام تست بارداری خانگی حداقل باید یک روز از زمانی که دوره قاعدگی عقب افتاده است، بگذرد. هر چند بهتر است از زمان عقب افتادن عادت ماهیانه یک هفته بگذرد و بعد از آن تست بارداری را انجام داد. ممکن است اضطرابی که برای رسیدن زمان مناسب در فرد ایجاد می شود آزار دهنده باشد، اما گذشت این زمان باعث می شود به دلیل افزایش میزان سطح هورمون بارداری در بدن، تست از دقت بالاتری برخوردار گردد. در صورت نیاز به تشخیص زودهنگام، می توان از تست های آزمایشگاهی خون استفاده کرد. 

تست تشخیص بارداری خانگی

در استفاده از تست بارداری خانگی ابتدا تاریخ انقضای محصول باید کنترل شود. خصوصا اگر مدتی از تهیه آن گذشته باشد باید اول مطمئن شد که هنوز می‌توان از آن استفاده کرد. اگر محصول در محل مرطوب یا گرم مانند حمام نگهداری شده باشد، ممکن است فاسد شده و دیگر امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد. هنگام‌ استفاده از کیت تشخیص خانگی، دستورالعمل نحوه استفاده از آن باید به دقت مطالعه شود زیرا نحوه استفاده از محصولات مختلف ممکن است متفاوت باشد. در اکثر این تست‌‌ها باید نمونه ادرار در یک ظرف جمع آوری شده و سپس نوار کاغذی مخصوص را در آن فرو کرد. همچنین نحوه نمایش نتیجه نیز در این تست‌‌ها متفاوت است. برخی از آنها نوارهای باریک صورتی یا آبی رنگ را روی کاغذ تست نمایش می‌دهند اما برخی دیگر ممکن است علامت مثبت یا منفی را روی یک پنجره نمایش دهند. بسیاری از تست‌های بارداری، 10 روز پس از شروع بارداری مثبت می شوند ( مثبت شدن یعنی احتمال بالای باردار بودن ). اکثر این تست‌‌ها ادعا می‌کنند که بیش از 99 درصد دقت دارند؛ یعنی به‌طور ضمنی بیان می‌کنند که همین که زمان دوره ماهانه بعدی فرا رسید اما خونریزی دیده نشد، می‌توان از این تست‌‌ها استفاده کرد اما ‌این ادعا چندان هم صحیح نیست. واقعیت این است که میزان هورمون در ادرار در روزهای پس از لقاح، در افراد مختلف، متفاوت است. ممکن است از انواع تست‌‌های موجود در بازار، یک یا تعداد کمی‌از آن‌ها به اندازه کافی دقیق باشند که بتواند در اولین روز از دوره ماهانه بعدی، سطح هورمون hCG را تشخیص داده و نتیجه مثبت بدهند. بیشتر این تست‌‌ها در روز اول از موعد دوره ماهانه بعدی، تنها قادرند 16 درصد از بارداری‌ها را تشخیص دهند. 

نحوه جمع آوری و نگهداری نمونه ادرار

ادرار اول صبح به طور معمول بیشترین غلظت hCG را در بردارد و لذا بهترین نمونه برای انجام تست ادرار است. اگر چه هر نمونه ادرار ممکن است استفاده شود. 
نمونه ادرارباید در یک ظرف تمیز شیشه ای یا پلاستیکی جمع آوری شود. 
اگر نمونه بلافاصله پس از جمع آوری تست نشود، تا 48 ساعت بعد که مورد آزمایش قرار می گیرد باید در دمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد یخچال نگهداری شود و قبل از تست به دمای اتاق برگردانده شود. 
اگر نمونه برای بیش از 48 ساعت مورد استفاده قرار نگیرد باید در دمای منفی 20 درجه فریز شود. یک نمونه یخ زده که بیش از 2 هفته نگهداری شده باشد نباید دیگر استفاده شود. قبل از آزمایش نمونه یخ زده باید کاملا آب شده و به دمای اتاق برسد. 

پاسخ های مثبت کاذب

در شرایطی مثل مصرف بعضی داروها مانند پرومتازین یا کلردیازپوکساید، وجود بیماریهایی مثل پروتئینوری، هموگلوبینوری، زایمان جدید یا سقط جنین، اشتباه در روش اجرای تست و یا خطا در خواندن نتایج، ممکن است پاسخ مثبت کاذب دیده شود که در تفسیر نتیجه باید در نظر داشت. 

پاسخ های منفی کاذب

زمانی که hCG در حد اکثر غلظت ( در روز های 60 تا 80 ) می باشد، 5 تا 10% امکان ایجاد جواب منفی کاذب وجود دارد. پاسخ های منفی کاذب معمولا ناشی از خطا در انجام روش ارائه شده می باشند. علت دیگر پاسخ منفی کاذب انجام تست در روز های اول لقاح است که هنوز هورمون hCG وارد ادرار نشده است. نگهداری ادرار در ظروف غیر استاندارد، عدم رعایت دستورهای لازم برای واکنش و مصرف داروی کاربامازپین هم ممکن است منجر به پاسخ منفی کاذب شود. 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©