تصمیم به بارداری


تصمیم به بارداری

مقدمه: بسیاری از بیماری ها و مشکلات جدی و خطرناک وجود دارند که می توان قبل از بارداری با کمترین هزینه و به راحتی آن ها را شناسایی و یا درمان نمود و از تاثیر آن ها بر حاملگی جلوگیری کرد. زنانی که تصمیم به بارداری دارند باید حداقل سه ماه قبل از حاملگی تحت پوشش خدمات مراقبتهای پیش از بارداری قرار گیرند. کلیه مراکز بهداشتی، درمانی، پایگاه ها و خانه های بهداشت با همکاری پزشکان و ماماها، خدمات مراقبت های پیش از بارداری را ارائه می دهند. 

تصمیم به بارداری

گرفتن شرح حال بیمار و تاریخچه خانوادگی، اجتماعی، طبی و مامایی وی برای آگاهی از سابقه بیماری ها، مصرف دارو، حساسیت دارویی یا غذایی، سابقه بارداریهای قبلی و عوامل خطرآفرین محیطی و استرس زا از جمله خدمات ارائه شده در مراقبت های پیش از بارداری است. این مراقبتها تا یک سال اعتبار دارند. انجام معاینات بالینی از نظر بررسی سلامت فعلی فرد، کنترل فشار خون، انجام آزمایشات تشخیصی خون و ادرار برای سلامت مادر، شناسایی کم خونی و عفونت ادراری، بررسی وضعیت ایمن سازی و انجام واکسیناسیون از خدماتی است که در برنامه مراقبت های پیش از بارداری گنجانده شده است. 

استفاده از نظرات پزشک

مراجعه به پزشک پیش از باردار شدن می تواند به آمادگی مناسب برای بارداری کمک کند. باید برای بررسی کامل پزشکی برنامه ریزی کرده و برنامه های بارداری با پزشک در میان گذاشته شوند. با این شرایط می توان مطمئن شد که بارداری در زمانی اتفاق می افتد که فرد در بهترین وضعیت سلامت قرار دارد. 
پاسخ های مراجعه کنندگان به پزشک حاوی نکات کلیدی است برای اینکه پزشک چگونه فرد را برای حاملگی سالم آماده کند و اینکه چه عملکردهایی باید صورت گیرد تا زمانی که حاملگی رخ داد از سلامت خوبی برخوردار باشد. 
پزشک یا پرستار در مورد سابقه بیماری زنان سوال خواهد کرد. تا جایی که ممکن است باید واضح و صادقانه به تمامی سوالات پاسخ داده شود. سوالاتی که پرسیده می شود برای این است که پزشک فهم بهتری از چگونگی تاثیر آینده حاملگی روی فرد داشته باشد. حوزه این سوالات شاید شامل تاریخ آخرین قاعدگی، مدت زمان چرخه قاعدگی، زمان شروع قاعدگی، سابقه حاملگی و تعداد حاملگی های قبلی، نتایج آنها و تعداد نوزادان نارس و بچه های زنده و حتی حاملگی هایی که به سقط منجر شده، باشد. 
سابقه عمومی پزشکی نیز مهم است. این شامل تمام داروهایی که فرد بیش از حد مصرف می کند و داروهای گیاهی و مکمل ها و ویتامین ها نیز می شود. 
پزشک در مورد تاریخچه پزشکی زوجین – به خصوص خانواده خانم – سوالاتی می پرسد تا هر گونه مشکلاتی که در حاملگی داشته اند را بداند. خوب است پزشک بداند که آیا فردی در فامیل دوقلو یا چند قلو داشته است یا خیر. اگر اختلالات ژنتیکی یا نقایص تولد در فامیل زوجین اتفاق افتاده، تمامی اطلاعات باید در مورد آنها بیان شود. 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©