سوالات رایج در شیردهی


سوالات رایج در شیردهی

نوزاد در شبانه روز حدود 6 پوشک مصرف می کند که نشانه میزان شیر کافی است. اگر مادری احساس می کند که شیرش کافی نیست، باید دفعات شیردهی را افزایش دهد ، زیرا هرچه شیردهی بیشتر باشد ، تحریک بیشتری صورت می گیرد و تولید شیر بیشتر می شود. شیر ناکافی فقط وقتی مشخص می شود که پس از چند ماه، کودک بر روی منحنی رشد سیر صعودی نداشته باشد که در این صورت باید طبق دستورات پزشک اقدامات لازم را انجام داد. 
آیا در طی شیردهی باید رژیم خاصی را رعایت کنم؟ 
در هنگام شیردهی رژیم غذایی شما باید غنی و مغذی باشد ، از مصرف مواد غذایی پر ادویه پرهیز کنید. شما باید از مصرف سیگار و یا قرار گرفتن در معرض دود زیاد سیگار نیز بپرهیزید. مصرف زیاد چای ، قهوه و میزان کم الکل نیز در این دوران ممنوع است. مصرف چای سبک و کم رنگ و قهوه بدون کافئین اشکالی ندارد. مصرف برخی نوشیدنی‌های سنتی مانند انواع جوشانده ها اگر با مشورت از متخصص طب سنتی باشد بدون اشکال است. دستورات غذایی سنتی نیز می تواند اجرا شود. البته اکثر این دستورات حاوی غذاهای سرشار از چربی است. اگر مایلید که اضافه وزن نداشته باشید باید از خوردن غذاهای چرب بپرهیزید. اگر به جای سرخ کردن مواد غذایی، آنها را کباب کنید بسیار بهتر است. میزان کالری مورد احتیاج زمان شیردهی تقریبا برابر با میزان کالری مورد نیاز در سه ماهه سوم دوران حاملگی است. یکی از راه های ایده آل برای اطمینان از پوشش کامل تغذیه علمی در دوران شیردهی ، استفاده از مکمل هایی مثل لیدی میل است. 
به شدت علاقمندم فرزندم با شیر مادر رشد کند اما با همه اقداماتی که انجام داده ام شیرم کم است، پزشک شیرخشک تجویز کرده است، آیا راهی برای ادامه شیردهی هست؟ 
بله برای ادامه شیردهی با شیر مادر از استرس های خود بکاهید، با متخصص زنان مشورت کنید، روش های فرعی شیردوشی و انواع وسایل کمکی را نیز امتحان کنید، ضمنا تغذیه مناسب داشته باشید ، مکمل هایی نظیر لیدی میل می تواند تضمین علمی خوبی برای تغذیه سالم و ادامه شیردهی باشد. 
چگونه می توانم در شیردهی به فرزندم، ثابت قدم شوم؟ 
کارهای زیر شما را در شیر دادن به کودک موفق می کند: 
شما باید خواستار شیر دادن باشید. 
عقیده شما به شیر دادن باید محکم باشد. 
هنگام شیر دادن هم شما و هم محیط اطرافتان باید کاملا آرام باشد. 
باید در مورد چگونگی شیر دادن آمادگی قبلی داشته باشید و آموزش های لازم را ببیند و بعد از زایمان برای شیردهی حمایت شوید. 
دوست دارم فرزندی با هوش و با قدرت ذهنی بالا داشته باشم، چه نکات تغذیه ای را باید رعایت کنم؟ 
الف: در سه ماهه سوم بارداری تغذیه مناسب داشته باشید به خصوص ازمنابع امگا 3 و امگا6 و نیزDHA-AA کافی که در ماهی و غذاهای دریایی موجود است استفاده کنید، استفاده منظم از مکمل غذایی لیدی میل هم می تواند این مواد مهم را در کنار سایر مایحتاج تغذیه ای در اختیار شما قرار دهد. 
ب: پس از تولد کودک نیز شیردهی را با شیر مادر پیگیری کنید که به دلیل دارا بودن امگا 3، امگا 6 و نیز DHA-AA نقش قابل توجهی در رشد ذهنی کودک دارد، در شرایط محرومیت از شیر مادر از شیرخشک های حاوی این مواد مهم استفاده نمایید، دقت کنید منبع AA – DHA استفاده شده ترجیحا از جلبک باشد که منبع مرغوب آن محسوب می شود. شیر خشک‌های بیومیل پلاس و سوپرامیل شرایط مذکور را دارا می‌باشند. 
ج: در سنین پس از 6 ماهگی نیز سعی کنید ترکیبات دریایی و ماهی را در سفره غذایی تان داشته باشید، ضمنا شیرخشکی برای این دوران انتخاب کنید که شرایط بند ب را داشته باشد. 
شیردهی تا چه هنگام باید ادامه یابد؟ 
توصیه می شود که کودکان برای 4 تا 6 ماه فقط از شیر مادر تغذیه کنند. بعد از آن می توان به کودک غذا داد و میزان شیر را کاهش داد. می توان شیر دهی را تا دو سال ادامه داد که دراین صورت کودک باید حداقل دو بار در طی شبانه روز شیر بخورد. دو سال به این دلیل توصیه می شود که عوامل ایمنی موجود در شیر مادر می توانند از بیماری های جدی در طی دورانی که کودک دندان در می آورد جلوگیری کند. 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©