راهنمای تغذیه و وزن گیری نوزاد


راهنمای تغذیه و وزن گیری نوزاد

مقدمه: کمک پیوسته به نوزاد برای وزن گیری در سال اول زندگی او می تواند امری مشکل به نظر برسد. کسب اطلاعات لازم درباره وزن گیری نوزاد و اطمینان از اینکه نوزاد در هر ماه به میزان لازم تغذیه کرده و وزن کافی کسب می کند، ضروری است. 

1 ماهگی

نوزاد از زمان تولد تا 6 ماهگی تقریبا 2.54 سانتی متر در ماه رشد می کند و 141 تا 198 گرم در هر هفته به وزن او اضافه می شود. اگر تغذیه نوزاد مناسب باشد، به تدریج و پیوسته وزن خواهد گرفت. بنابراین وزن نوزادان در این دوران به طور متوسط بین 2.5 تا 4 کیلوگرم خواهد بود. 
تغذیه مناسب: تنها غذای نوزاد در این دوران شیر مادر یا شیرخشک است. زمان هر وعده شیردهی دقیق نیست و تعیین مقدار شیری که نوزادان باید در هر وعده شیردهی بنوشند، تقریبا غیر ممکن است. نوزادان در این سن باید حداقل 6 بار در روز و یا هر دو تا سه ساعت یک بار تغذیه شوند. در صورتی که به هر دلیل شیردهی توسط مادر ممکن نباشد و کودک محروم از شیر مادر باشد، باید در این سن از شیرهای رگولار رده 1 مانند "بیومیل 1" یا "بیومیل پلاس 1" یا "سوپرامیل 1" استفاده کرد. در هر وعده 3 پیمانه از شیر خشک در 90 سی سی آب جوشیده و ولرم شده حل می شود. برای آماده کردن شیر خشک باید طبق دستورالعمل روی قوطی عمل شود. 

2 ماهگی

نوزاد باید در هر هفته به تدریج و پیوسته وزن بگیرد. اگر از بابت مقدار شیری که نوزاد میخورد نگرانی وجود داشته باشد، بهتر است مقدار شیر مادری که نوزاد در هر وعده شیردهی می نوشد با دوشیدن آن زیر نظر گرفته شود. در بعضی موارد، ممکن است نوزادان نتوانند عمل مکیدن را به خوبی انجام دهند و یا شاید مادر به میزان لازم به او شیر نمی دهد. اگر با وجود تغییر در روش شیردهی باز هم مشکل ادامه پیدا کند، بهتر است با یک ماما یا پزشک مشورت شود تا راهکارهایی برای تغذیه بهتر نوزاد به مادر ارائه دهند. در این دوران نوزاد به طور متوسط 4 تا 5 کیلوگرم وزن دارد. 
تغذیه مناسب: تنها غذای نوزاد در این دوران شیر مادر یا شیرخشک است. زمان هر وعده شیردهی دقیق نیست و تعیین مقدار شیری که نوزادان باید در هر وعده شیردهی بنوشند، تقریبا غیر ممکن است. نوزاددر این سن باید حداقل 5 بار در روز و یا هر زمان که گرسنه بود تغذیه شود. در صورتی که به هر دلیل شیردهی توسط مادر ممکن نباشد و کودک محروم از شیر مادر باشد، باید در این سن از شیرهای رگولار رده 1 مانند "بیومیل 1" یا "بیومیل پلاس 1" یا "سوپرامیل 1" استفاده کرد. در هر وعده 4 پیمانه از شیر خشک در 120 سی سی آب جوشیده و ولرم شده حل می شود. برای آماده کردن شیر خشک باید طبق دستورالعمل روی قوطی عمل شود. 

3 ماهگی

در این مرحله، وزن گیری نوزاد از وضعیت 170 گرم در هفته به کمی کمتر از 113 گرم در هفته کاهش پیدا می کند. این روند تا 7 ماهگی ادامه خواهد داشت. در این دوران وزن متوسط شیرخوار 6 تا 5 کیلوگرم است. 
تغذیه مناسب: تنها غذای نوزاد در این دوران شیر مادر یا شیرخشک است. نوزاد در این سن باید حداقل 5 بار در روز و یا هر زمان که گرسنه بود تغذیه شود. در صورتی که به هر دلیل شیردهی توسط مادر ممکن نباشد و کودک محروم از شیر مادر باشد، باید در این سن از شیرهای رگولار رده 1 مانند "بیومیل 1" یا "بیومیل پلاس 1" یا "سوپرامیل 1" استفاده کرد. در هر وعده 6 پیمانه از شیر خشک در 180 سی سی آب جوشیده و ولرم شده حل می شود. برای آماده کردن شیر خشک باید طبق دستورالعمل روی قوطی عمل شود. 

4 ماهگی

در این دوران وزن متوسط شیرخوار 6 تا 6.5 کیلوگرم است. 
از حدود 4 ماهگی نوزاد نشانه هایی مبنی بر آمادگی خود برای خوردن غذای کمکی را نشان می دهد. بعضی از این نشانه ها عبارتند از: می تواند سرش را بلند کند، می تواند با کمک شما بنشیند و به غذای شما علاقه نشان می دهد. انتقال از غذای مایع به غذای جامد مرحله ای بسیار حساس است، بنابراین اگر نوزاد برای شروع غذای جامد آمادگی کافی ندارد، نباید او را مجبور به خوردن کرد. 
تغذیه مناسب: غذای نوزاد در این دوران شیر مادر یا شیرخشک است. نوزاد در این سن باید حداقل 5 بار در روز و یا هر زمان که گرسنه بود تغذیه شود. در صورتی که به هر دلیل شیردهی توسط مادر ممکن نباشد و کودک محروم از شیر مادر باشد، باید در این سن از شیرهای رگولار رده 1 مانند "بیومیل 1" یا "بیومیل پلاس 1" یا "سوپرامیل 1" استفاده کرد. در هر وعده 7 پیمانه از شیر خشک در 210 سی سی آب جوشیده و ولرم شده حل می شود. برای آماده کردن شیر خشک باید طبق دستورالعمل روی قوطی عمل شود. 

5 ماهگی

بین 5 تا 6 ماهگی، وزن نوزاد باید نسبت به وزن هنگام تولد دو برابر شده باشد. 6 ماهگی زمانی است که باید نوزاد برای کنترل وضعیت سلامتی توسط پزشک معاینه شده و کنترل های وزن گیری انجام شود تا در صورت بروز مشکل در وزن گیری، اقدامات لازم به موقع انجام شوند. 
تغذیه مناسب: غذای کودک در 5 ماهگی تقریبا مشابه دوران 4 ماهگی است. غذای نوزاد در این دوران شیر مادر یا شیرخشک است. نوزاد در این سن باید حداقل 5 بار در روز و یا هر زمان که گرسنه بود تغذیه شود. در صورتی که به هر دلیل شیردهی توسط مادر ممکن نباشد و کودک محروم از شیر مادر باشد، باید در این سن از شیرهای رگولار رده 1 مانند "بیومیل 1" یا "بیومیل پلاس 1" یا "سوپرامیل 1" استفاده کرد. در هر وعده 7 پیمانه از شیر خشک در 210 سی سی آب جوشیده و ولرم شده حل می شود. برای آماده کردن شیر خشک باید طبق دستورالعمل روی قوطی عمل شود. 

6 ماهگی

در 6 ماهگی، نوزاد شروع به رشدی در حدود 1.27 سانتی متر در ماه و وزن گیری 85 تا 141 گرم در هفته می کند. 
تغذیه مناسب: غذای کودک در این دوره شیرمادر یا شیرخشک به علاوه غذای کمکی شامل غلات و بعد سبزیجات است. نوزادانی که از طعم میوه لذت می برند، معمولا به سبزیجات هم علاقه نشان می‌دهند. علاوه بر این 6 ماهگی زمان مناسبی برای شروع غذای کمکی توسط غذای مخصوص نوزادان می باشد که شامل غذاهای تک غله ای است. برای این منظور استفاده از بیومیل سرآل برنج به همراه شیر به عنوان اولین غذای کمکی و چند روز پس از آن استفاده از بیومیل سرآل گندم به همراه شیر توصیه می شود. چند هفته پس از شروع غذای کمکی، می توان از غذاهای جدیدتر و ضخیم تر در زمان دندان درآوردن کودک (معمولا در حدود 6 ماهگی) استفاده کرد. در ابتدا، دو دندان جلویی بالا و پایین کودک رشد می کنند. 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©