افزایش کمی شیر مادر


افزایش کمی شیر مادر

تولید شیر مادر 
بسیاری از مادران نگران هستند که شیر تولید شده در پستان برای تغذیه نوزاد کافی نباشد. چطور می‌توانید بفهمید که نوزاد شیر کافی دریافت می کند؟ 
به صدای بچه خود گوش دهید. اگر بچه شما طبق پیش بینی متخصص اطفال افزایش وزن دارد، اگر آرام است و بلافاصله پس از شیر خوردن گریه نمی کند و اگر در روز بین 6 تا 8 پوشک خیس دارد ، به احتمال زیاد به اندازه کافی شیر می خورد. 

آنچه شما می توانید انجام دهید : 
می‌توانید از کسی که به اصول شیردهی آشناست درخواست نمایید تا ضمن مشاهده شیر‌دهی شما، ایرادات و مشکلات آن را به شما تذکر دهد و با این کار مشکلات نحوه شیردهی را اصلاح کرده به افزایش ترشح شیر کمک کند. او شما را مطمئن می سازد که شیر ترشح شده برای تغذیه کودک کافی است. اگر کودک به قدر کافی شیر نمی خورد، ممکن است به این علت باشد که شما وقت کافی برای شیر دادن صرف نمی کنید. یکی از قطعی ترین روش های افزایش ترشح شیر این است که مادر، شیردهی مرتب و طولانی مدت داشته باشد. شیردهی بر اساس عرضه و تقاضا است. هرچه که پستان ها بیشتر تحریک شوند شیر بیشتری تولید خواهند کرد. تنها چند دقیقه بیشتر شیر دادن یا کم کردن فواصل بین شیردهی به مدت پانزده یا سی دقیقه در روز می تواند حجم شیر تولید شده را زیاد کند. 
در طول شب به قدر کافی بخوابید و در طول روز نیز وقت استراحت داشته باشید. خستگی باعث کاهش تولید شیر می شود. 
مقدار بیشتری آب بنوشید. مادر شیرده روزانه باید حداقل بین 8 تا 12 لیوان آب مصرف کند. به مقدار کافی پروتئین و چربی های ضروری در رژیم غذایی خود داشته باشید. چند ماه پس از شیردهی ، افزایش رشد و تقاضای کودک باعث می شود که قدرت تولید شیر در شما زیاد شود. کودک را به یک متخصص اطفال نشان دهید. اگر او از وزن کودک راضی بود ، نتیجه این است که شما شیر کافی دارید. 
به خاطر داشته باشید مهمترین بخش تکامل شما شیر دادن است. در طبیعت انسان شیردهی امری غیر طبیعی و غیر ممکن نیست. چرا که اگر این‌طور بود ما تا به حال مرده بودیم‌! اگر در شیردهی مشکلی دارید آرام باشید و با زنانی که قبلا این تجربه را داشته‌اند صحبت کنید. احساس نا امیدی کاملا طبیعی است اما به خاطر داشته باشید که از زمانی که شما خودتان کودکی شیر خوار بوده اید ، بدن شما منتظر است تا این نقش زیستی را انجام دهد و بدن شما دقیقا می داند که چه کاری باید انجام دهد. 
اگر در شیردهی با یک مشکل مکانیکی مواجه هستید، با متخصص شیردهی در بیمارستان و یا پزشک خود مشورت کنید. اگر شما و همسرتان معتقدید که کودک شما به اندازه کافی شیر نمی خورد، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید تا او تعیین کند آیا رشد کودک شما به اندازه مورد انتظار هماهنگی دارد یا خیر. 
یکی از دلایل کمبود شیر در مادران ، عدم تغذیه مناسب مادر و تامین نشدن تمامی ریز فاکتورهای غذایی است. معمولا در این دوران متخصصان استفاده از مکمل های غذایی را یکی از راه کار های مفید می دانند. امروزه مکمل های زیادی در بازار وجود دارند نظیر قرص های مولتی ویتامین که حالت دارویی داشته و مادران از آنها استفاده می کنند اما این نوع مکمل ها معمولا مورد پسند مادران نیستند ، چرا که بصورت قرص و شربت بوده و با توجه به حالات مزاجی مادر مورد استقبال قرار نمی گیرند و از طرفی هیچ یک از این قرص ها و کپسول ها تمامی ویتامین و مینرال مورد نیاز را یک جا تامین نمی کنند و مادر مجبور به استفاده از چندین قرص می باشد همچنین هیچ یک از اینها تامین کننده افزایش نیاز به پروتئین و کربوهیدرات مورد نیاز مادر و نوزاد نیستند. 
در این بین مکمل لیدی میل که محصولی غذایی و بر پایه شیر گاو می باشد حاوی تمامی اجزای مورد نیاز بدن مادر و نوزاد بوده و می تواند به تنهایی کلیه نیاز های دوران بارداری و شیر‌دهی را تامین کند. امروزه بسیاری از خانواده ها استفاده از لیدی میل را به خاطر مزایای بیشمار تغذیه‌ای آن و صرفه اقتصادی برای دوران بارداری و شیردهی مادران به مصلحت می دانند. 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©