تغذیه پیش از بارداری


تغذیه پیش از بارداری

مقدمه: رژیم غذایی یکی از مهم ترین فاکتور های یک بارداری خوب و همچنین به دنیا آوردن یک کودک سالم است. زنانی که قصد بارداری دارند بهتر است هرچه زودتر از رژیم غذایی بهتر و مناسب تر استفاده کنند تا احتمال به دنیا آمدن کودک سالم بیشتر شود. در ضمن، تغذیه سالم پیش از بارداری برای مردان نیز حائز اهمیت است تا اسپرم ها از نظر تحرک و باروری بدون مشکل باشند.

چگونه مي توان تعادل و تنوع را در برنامه غذايي روزانه رعايت نمود؟

بهترين راه براي اطمينان از مصرف متعادل و متنوع مواد غذايی به صورت روزانه، استفاده از همه گروههای اصلی غذايی يعنی گروه نان و غلات، گروه ميوه ها و سبزيها، گروه شير و لبنيات و گروه گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزها است.

تعادل به معنی مصرف مقادير كافی از مواد غذايی است و تنوع يعنی مصرف انواع مواد غذايی كه در گروههای غذايی قرار دارند. در هر گروه غذايی، مواد غذايی با ارزش غذايی تقريبا يكسان قرار دارند و می توان از يكی بجای ديگری استفاده كرد.

گروههاي غذايي اصلي

گروه نان و غلات: اين گروه منبع عمده تامين انرژی مورد نياز روزانه است و شامل انواع نان، برنج، ماكارونی، رشته، گندم، جو، ذرت  و ...... می باشد.

گروه ميوه ها و سبزي ها: اين گروه منبع عمده تامين ويتامين ها به ويژه ويتامين های A و C و املاح معدنی و فيبر می باشد.

گروه شير و لبنيات: ايـــن گـــروه منبع عمده تامين كلسيم، فسفر، پروتئين و ويتامين هاي A و B2 می باشد كه برای رشد و استحكام دندان ها و استخوان ها ضروری است. مواد اين گروه شامل شير، ماست، پنير، بستنی و کشک می باشد.

گروه گوشت، تخم مرغ،‌حبوبات و مغزها: اين گروه منبع عمده تامين پروتئين و املاحی نظير آهن و روی است. مواد اين گروه شامل انواع گوشت سفيد و قرمز، ماهي، دل، جگر، تخم مرغ، عدس، حبوبات مثل نخود و لوبيا و مغزها مثل پسته، بادام، گردو و …می باشد.

گروه متفرقه: به غيراز گروههای غذايی اصلی، يك گروه متفرقه نيز وجود دارد كه شامل انواع قندها  و چربي ها مثل قند و شكر، شيرينی، روغن، کره، خامـــه، نمک، شکلات، سس مايونز، انواع مرباها، نوشابه های گازدار، انواع ترشی ها  و شورها و غيره می باشد. بطور كلی مصرف مواد اين گروه در حداقل مقدار توصيه می شود. توجه شود نمك مصرفی در پخت غذا و سر سفره حتما بايد يددار باشد.

استفاده از مکمل های غذایی غنی از ویتامین و مواد معدنی

هرچند که می توان اکثر نیازهای غذایی را با استفاده از یک رژیم غذایی متعادل تامین کرد، اما بسیاری از متخصصین بر این باورند که حتی کسانی هم که سالمترین و مناسب ترین رژیم غذایی را دارند می توانند از مکملها برای بهبود تغذیه خود استفاده نمایند. ممکن است استفاده از یک رژیم غذایی خوب و مکفی خصوصا برای زنان شاغل یا مادرانی که کودک خردسال دارند، دشوار باشد؛ در نتیجه با استفاده از مکمل های غذایی دوران حاملگی مانند لیدی میل می توان اطمینان حاصل کرد که اسید فولیک و سایر مواد مغذی اساسی به میزان کافی دریافت شده که در نتیجه شانس حاملگی سالم افزایش پیدا می کند.

رابطه تغذیه قبل از بارداری و هوش کودک

رعایت یک سری اصول تغذیه ای و استفاده از مواد غذایی که بر تکامل سیستم عــصبی نوزاد تاثیرگذار می باشند، هم در دوران قبل از بارداری و هم در طول بارداری و شیردهی ضروری است تا رشد نوزاد از نظر هوش و قدرت حل مسئله بهبود یابد. همچنین قدرت بینایی و سلامت پوست نوزاد نیز به رعایت این نکات بستگی دارد.

روغن ماهی: روغن ماهی یك ماده غذایی مناسب برای مغز است، زیرا چربی اُمگا-3 موجود در ماهی التهاب مغز را كاهش می دهد و از آن محافظت می كند.  اُمگا-3 یک چربی ضروری برای تولید  DHA است. مغز ما دارای 60 درصد چربی است كه بیشتر آن چربی های AA و DHA است. AA به مقدار زیاد در لبنیات مثل كره و خامه وجود دارد، اماDHA  فقط در انواع ماهی وجود دارد و در منابع گیاهی مثل دانه كتان وجود دارد. استفاده از مکمل غذایی دوران بارداری و شیردهی لیدی میل می تواند مقادیر توصیه شده از چربی های ضروری اُمگا-3 و اُمگا-6 و همچنین اسیدهای چرب AA و DHA را فراهم کند که بر سلامت پوست، افزایش هوش، تکامل شبکه مغزی و عصبی و افزایش قدرت بینایی نوزاد بسیار پر اهمیت هستند.

 

سبزیجات تازه و خام: كمتر مواد غذایی وجود دارند كه از نظر ارزش تغذیه ای با سبزیجات برابری كنند. كاهش سطح اسید فولیك در بدن با بروز بیماری آلزایمر ( فراموشی دوران پیری ) مرتبط است. همچنین اسیدفولیک و آنتی اكسیدان های موجود در سبزیجات، به حفظ هوش مادر کمک کرده و برای تکامل سیستم عصبی جنین او  ضروری هستند. مکمل دوران بارداری و شیردهی لیدی میل، حاوی اسیدفولیک و آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین C، ویتامین Eو سلنیوم است و این مواد مغذی را در مقادیر توصیه شده برای مادر فراهم می کند. بنابراین توصیه می شود مصرف این مواد غذایی قبل از اقدام به بارداری آغاز شوند تا در زمان بارداری منابع ذخیره شده آن در بدن کافی باشد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©