علائم بارداری


علائم بارداری

مقدمه: اصولاً بارداری با تغییرات فراوانی توام است. این تغییرات هم جسمی و هم روحی می باشند اما این تغییرات در تمام خانم ها یکسان نیستند و معمولاً شدت و ضعف دارند و شاید تمام این نشانه ها در یک فرد به صورت همزمان بروز نکنند. در این مطلب به تعدادی از علایم هشدار دهنده اولیه و ثانویه حاملگی اشاره شده است. تشخیص بارداری هر چه زودتر اتفاق بیفتد بهتر می توان مراقبت های دوران بارداری را انجام داد. پس از تشخیص بارداری، زمان تصمیم گیری برای تغییر شیوه زندگی است. ترک سیگار، عدم مصرف قهوه (و الکل) و انجام فعالیت های سبک جسمانی و مصرف ویتامین ها و مکمل های غذایی و یا استفاده از داروهایی که ممکن است برای درمان برخی مشکلات زمینه ای لازم باشد یا در مواردی قطع مصرف بعضی از داروها ضروری است.

علائم اولیه بارداری

خستگی: خستگی بیش از اندازه و غیر قابل توجیه شایعترین علامت زودرس بارداری است. درمان خستگی با مصرف قهوه در این شرایط برای بارداری خطرناک است. این خستگی احتمال دارد به دلیل افزایش پی در پی هورمون پروژسترون باشد که روی خواب زنان باردار تاثیر می گذارد. البته حالت تهوع های صبحگاهی و تکرر ادرار در طول شب نیز در خستگی و بی حالی بی تاثیر نیستند. پس از ورود به سه ماهه دوم، احساس خستگی کمتر خواهد شد. البته این حس دوباره در انتهای بارداری به سراغ فرد باردار خواهد آمد زیرا مدام در حال حمل وزن بیشتر از خود بوده و شب ها نیز راحت نمی خوابد.

 

تهوع و استفراغ: زنان پس از بارداری، ممکن است خيلي سريع - يک هفته بعد از عمل لقاح – دچار حالت تهوع و ناخوشي صبحگاهي گردند. حالت تهوع مي تواند در هر زمانی از شبانه روز اتفاق بيفتد. مصرف ویتامین‌ها در دوران بارداری می‌تواند سبب تشدید تهوع و استفراغ برای برخی مادران شود. بنابراین ویتامین‌ها نباید با معده خالی مصرف شوند. در بیشتر موارد  وقتی این ویتامین‌ها بعد از غذا مصرف شوند تهوع و استفراغ را کاهش می‌دهند.  حدود نصف زنان باردار که دچار تهوع می شوند پس از قدم گذاشتن به سه ماهه دوم، کاملا خوب می شوند. البته گاهی ممکن است تا ماه چهارم نیز ادامه داشته باشد.

 

تورم و حساس شدن پستان‌هایکی از شایع ترین نشانه های بارداری حساس شدن سینه ها و نوک سینه هاست که معمولاً در طی 3 هفته اول بارداری خود را به وضوح نشان می دهد. متورم و دردناک شدن سینه ها مشابه حالت قبل از پریود است. این درد پس از اتمام سه ماهه نخست به میزان زیادی کاهش پیدا می کند زیرا بدن با میزان هورمون ها تطبیق می یابد.

تغییرات جسمی (شامل تغییر رنگ پوست و ترشحات واژن): در دوران اوليه حاملگی - نزديک زمان قاعدگی - ممکن است هاله دور نوک سينه (بخش تيره تری که نوک سينه را احاطه کرده) تيره تر و قطورتر گردد. گفته می شود که رنگ تيره تر دور نوک سينه به نوزاد در يافتن نوک سينه برای شيرخوردن کمک می کند. همچنين ممکن است رگ های سينه نمايان شده و برآمدگی های کوچکی که در اطراف نوک سينه قرار دارند، بزرگ تر شده و تعداد شان افزايش يابد. تغییرات خاص در ترشحات واژن و رنگ این ترشحات نیز می‌تواند علامتی از بارداری باشد.

 

علائم ثانویه و قطعی بارداری

تاخیر در قاعدگی: شایع ترین و قابل اعتمادترین نشانه بارداری قطع قاعدگی است. البته ممکن است حدود یک هفته پس از تاخیر در قاعدگی، یعنی درست در زمان لانه گزینی تخم، فرد دچار لکه بینی و خونریزی جزئی شود که طبیعی است. در ضمن، از علل دیگر قطع قاعدگی بجز بارداری شوک های شدید عصبی، مسافرت های طولانی، کیست های تخمدانی و عوارض دارویی هستند که باید این موارد را نیز در تشخیص بارداری در نظر داشت. توصیه می شود پس از مشاهده تاخیر در بارداری، تست های خانگی و آزمایشگاهی برای اطمینان از بارداری صورت گیرد.

ادرار مکرر: پس از آنکه قاعدگی به مدت يک تا دو هفته به تاخير افتاد، ممکن است فرد متوجه شود که بيشتر از حد معمول ادرار می کند. اين به آن دليل است که کودک درحال رشد درون رحم است و به مثانه فشار وارد می آورد.

افزایش دمای طبیعی بدن: اگر دمای طبيعی بدن حتی بعد از سپری شدن زمان مقرر قاعدگی بالا ماند و به ميزان قبل از تخمک گذاری تقليل نيافت، احتمال حاملگی بسيار افزايش می يابد. هنگامی که فرد حامله می شود، تخمک در لوله های رحم بارور می گردد. دراين هنگام است که بدن نهايتا می تواند تشخيص دهد که حاملگی رخ داده است. وقتي هورمون hCG ترشح مي شود، زنان معمولاً برای بار سوم يک افزايش دما احساس می کنند که به اندازه تغيير دمای اوليه نيست، اما در خلال يک هفته تا 12 روز بعد از اولين افزايش دمای مربوط به تخمک گذاری، می توان آن را مشاهده نمود.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©