سوالات رایج


سوالات رایج

چه مدت طول می کشد تا حاملگی رخ دهد؟ 
تعدادی از افراد بلافاصله بعد از یک نزدیکی محافظت نشده ( نزدیکی بدون استفاده از روش های ضد بارداری) حامله می شوند ولی در بعضی دیگر چند ماه طول می کشد تا حاملگی رخ دهد. 
چه زمان باید نسبت به تشخیص و درمان ناباروری اقدام کرد؟ 
اگر خانمی پس از یک سال نزدیکی منظم (دو بار در هفته) و محافظت نشده حامله نشود، توصیه می شود که آن زوج به یک پزشک متخصص برای تشخیص ناباروری مراجعه نمایند. 
آیا استفاده از آی یو دی ( I.U.D ) قبل از حاملگی اول بی خطر است؟ 
استفاده از آی یو دی ( I.U.D ) قبل از حاملگی اول توصیه نمی شود. 
آیا خوردن قرص های ضد بارداری باعث ناباروری می شود؟ 
بر خلاف تصور عامه مردم، خوردن قرص های ضد بارداری باعث ایجاد ناباروری یا افزایش شانس ابتلا به ناباروری نمی گردد. ولی ممکن است خانمی که نابارور است قبل از اطلاع از مشکل خود، برای جلوگیری از بارداری قرص مصرف کند و فقط بعد از قطع قرص به منظور باردار شدن متوجه مشکل خود گردد. در این صورت ممکن است بعضی به غلط آن را به مصرف قرص ضدبارداری نسبت دهند، حال آنکه این مشکل از قبل وجود داشته است. 
استفاده از قرص های ضدبارداری چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟ 
همانطور که بعضی از مردم به داروهای خاصی حساس هستند، بعضی از خانم ها به مصرف قرص ضدبارداری حساس هستند. یکی از عوارض جانبی مصرف قرص، افزایش وزن است. از عوارض جانبی احتمالی دیگر قرص می توان به تهوع و استفراغ، احتباس و تجمع مایع در بدن، بزرگ و دردناک شدن پستان ها، تغییر در تمایلات جنسی و عفونت قارچی واژن اشاره کرد. 
آیا می توان بلافاصله بعد از ازدواج از قرص های ضد بارداری استفاده کرد؟ 
استفاده از قرص های ضد بارداری بلافاصله بعد از ازدواج به منظور جلوگیری از حاملگی بسیار مفید است، چون درصد شکست این روش بارداری بسیار ناچیز است. این قرص ها باید از یک دوره قاعدگی قبل از ازدواج شروع شود تا فرد به مصرف قرص عادت کند. همراه هر قرص ضدبارداری می توان یک قرص یا کپسول مولتی ویتامین (شامل ویتامین B6، روی، منگنز، ویتامینC ، کلسیم و اسید فولیک) مصرف کرد. البته بهتر است به جای مولتی ویتامین از سبزیجات و میوه های تازه، حبوبات و لبنیات استفاده شود. شش ماه پس از مصرف قرص، میتوان به مدت دو ماه از کاندوم یا یک روش جلوگیری از بارداری دیگر استفاده کرد تا بدن در این مدت، با قطع مصرف هورمون، استراحت کند. پس از این دو ماه می توان مجددا قرص مصرف کرد. به همین ترتیب هر شش ماه یکبار باید قرص را قطع کرد و به مدت دو ماه از یک روش دیگر استفاده کرد تا بدن استراحت نماید. 
روش مناسب برنامه ریزی برای باردار شدن چگونه است؟ 
در زمان تصمیم گیری برای بارداری باید روش های ضد بارداری، مانند استفاده از قرص، کاندوم و I.U.D قطع شوند. 
زنان مبتلا به بیماری دیابت قبل از حامله شدن، باید با مشورت پزشک رژیم غذایی مناسبی را شروع نمایند تا هموگلوبین خون (شاخص نشان دهنده کم خونی) به حد مناسبی افزایش یابد. زوج هایی که قصد بچه دار شدن دارند باید از کشیدن سیگار و مصرف الکل خودداری نمایند. 

چگونه می توان برای به دنیا آوردن یک نوزاد سالم برنامه ریزی کرد؟ 
بسیار مهم است که زوج هایی که قصد بچه دار شدن دارند از نظر جسمی و روانی سالم بوده و تغذیه خوب و کافی داشته باشند. رژیم غذایی غنی، مکـمـل های تخـصـصـی مانند مکـمـل غذایی دوران بارداری و شیـردهـی لیدی‌ میل، کاهش استرس، قطع مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر، استفاده کمتر از وسایل نقلیه به منظور کاهش خستگی و استرس، مصرف کمتر چای، قهوه و سایر نوشابه های کافئین دار همه از عواملی هستند که باعث بوجود آمدن بچه هایی سالم و قوی می شوند. رعایت نکات فوق باید سه تا شش ماه قبل از حاملگی آغاز گردند. استفاده از رژیم غذایی نامناسب، سیگار و الکل در مردان می تواند به اسپرم های آنها آسیب برساند. رعایت نکات فوق در حین حاملگی برای خانم ها لازم است. 
چه زمانی باید استفاده از روش های ضد بارداری را قطع کرد؟ 
به فاصله یک ماه بعد از قطع قرص ضد بارداری حاملگی ممکن می شود. البته بهتر است بعد از قطع قرص و قبل از باردار شدن، به مدت دو تا سه ماه از کاندوم استفاده شود تا اثر هورمون های موجود در قرص از بدن خارج شود.
 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©