سوالات رایج


سوالات رایج

مقدمه: مادران پس از زایمان، سوالات زیادی در رابطه با نوزاد شیرخوار خود دارند. بعضی از این سوالات به صورت مکرر برای اکثر مادران پیش می آید که بهتر است مادران در مورد آنها اطلاعات قبلی کسب کنند. در این مطلب به رایج ترین سوالات در رابطه با اولین روزهای زندگی نوزاد پاسخ داده شده است. 

سوال: اشکالی ندارد که افراد مختلف، نوزاد را بغل کنند؟ 
افراد خانواده و نزدیکان، اگر بدانند که چطور او را بغل کنند و با روشی بی خطر وی را حمل کنند ایرادی ندارد. به آنها متذکر شوید که سر نوزاد را نگه دارند. از اینکه به آنها نشان دهید چطور کودک را نگه دارند خجالت نکشید. بسیاری از پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها فراموش کرده اند که چطور باید بچه را نگه دارند. به عنوان یک مادر، شما متخصص مراقبت از کودکتان هستید (خواهید بود) توضیح دهید که چگونه نوزادتان دوست دارد بغل شود. او را به آرامی به دست دیگران بدهید. سعی کنید او را بی مقدمه در دامان کسی رها نکنید. هر گاه فکر کردید که کودک به اندازه کافی در بغل دیگران بوده، با ظرافت او را پس بگیرید. برخی کودکان بیشتر ازیک دقیقه در آغوش کسی نمی مانند. برای جلوگیری از خطرات قابل پیشگیری، بهتر است اجازه ندهید کسانی که بیماری های عفونی مثل تب خال، ورم ملتحمه و یا زرد زخم دارند او را بغل کنند. 

سوال: اگر بند ناف نوزاد قرمز و دردناک باشد، چکار باید انجام داد؟ 
کاملا طبیعی است که بند ناف قبل از افتادن کمی درد داشته باشد. اگر این درد مزمن شود و یا ناف بوی بدی بدهد با پزشک اطفال مشورت کنید. عفونت های کوچک نیاز به ضدعفونی کردن دارند و تعداد کمی از کودکان ممکن است به خوردن آنتی بیوتیک نیاز داشته باشند. 

سوال: اگر نوزاد همیشه در کنار مادر باشد، وابستگی مادر به او بیشتر می شود؟ 
اگرچه ضروری نیست، اما کمک می کند. اگر کودک در کنار مادر باشد، امنیت او بیشتر خواهد بود. در بیمارستان، بسیاری از والدین امنیت را در این می بینند که هر لحظه بدانند نوزاد دقیقا کجا و پیش چه کسی است. اگر شخص دیگری برای چند دقیقه بخواهد با نوزاد باشد، به آن معنی نیست که والدین به اندازه کافی از غرایز مادری یا پدری خود برخوردار نیستید. 

سوال: آیا باید بند ناف نوزاد را تمیز کرد؟ 
بله. باید از پنبه، آب جوشیده شده سرد، محلول ها و یا مواد ضد عفونی کننده (یا اگر ماما یا پزشک پودر ضد باکتری تجویز کرده باشد) برای تمیز کردن بند ناف استفاده کرد. وقتی از پوشک استفاده می شود باید قسمت بالای آن را به زیر ناف تا زد. 

سوال: آیا تغییر خلق مادر پس از زایمان معمول است؟ 
بله، این حالت سایکوز پس از زایمان خوانده می شود. به این صورت که: مادران به راحتی گریه می کنند، به سختی می خوابند، زود خسته می شوند و ترس را تجربه می کنند. حتی با یادآوری تجربه زایمان و یا کار زیاد در دوران بچه داری و نداشتن کمک، افسردگی اتفاق می‌افتد. توصیه می شود مادر احساسات خود را با یک دوست قابل اعتماد در میان بگذارد. نباید از این احساسات برای ایجاد جنگ و دعوا استفاده کرد. اگر افسردگی مادر ادامه دار شد، نیاز به مشاوره با پزشک خانواده و یا یک روان درمان گر خواهد داشت. افسردگی در زنان کاملا سالم نیز ممکن است اتفاق بیفتد. این افسردگی می تواند ناشی از افت ناگهانی هورمون ها، پس از زایمان باشد و پزشک ممکن است داروهای هورمونی برای مادر تجویز کند. 

سوال: آیا تورم ناف، فتق است؟ 
این تورم ممکن است فتق ناف باشد که خیلی هم شایع است. در این حالت نباید روی ناف را پوشاند. تورم ناف معمولا بعد از چند ماه خود به خود بهبود می یابد ولی حتی اگر چند سال طول بکشد به درمان نیاز ندارد. 

سوال: آیا جدایی زود هنگام می تواند از ایجاد وابستگی جلوگیری کند؟ 
والدینی که نوزادان آنها به واحد های مخصوص پرستاری از کودک می روند، مادرانی که سزارین شده اند یا یک زایمان سخت داشته اند، معمولا نگران این هستند که آیا این جدایی مانع از وابستگی آنها به فرزندشان می شود یا نه. تمام این مسائل ایجاد وابستگی را به تاخیر می اندازد و همیشه از دست دادن فرصت های اولیه برای برقراری ارتباط باعث تاسف می شود، اما باز هم وقت هست و جای نگرانی در این مورد نیست. 

سوال: آیا دست زدن به ناف، به کودکم آسیب می رساند؟ 
در صورتی که تمهیدات لازم برای جلوگیری از عفونت مثل استفاده از گاز استریل انجام شود، مشکلی نیست. 

سوال: آیا مهم است که مادر گاهی اوقات نوزاد را در آغوش گرفته و نوازش کند؟ 
بله. کودکی که تازه به دنیا آمده است، چند روزی است که راحتی رحم مادر را ترک کرده و به تماس، گرمی، نگاه و صدای مادر نیاز دارد ، پس لازم است که زیاد او را در آغوش بگیرید. او همچنین نیاز دارد که از طریق لبخند و ارتباطی که مادر با نگاه کردن به او برقرار می کند، تحریک شود. در بعضی از فرهنگ ها برای یک مادر طبیعی است که در چند ماه اول تقریبا همیشه فرزند خود را در آغوش گرفته و با خود حمل کند. البته زیاده روی در این حد لازم نیست و نوزاد گاهی اوقات باید بخوابد و مادر هم به خواب نیاز دارد. 

سوال: برای خانواده هایی که در کلان شهر ها زندگی می کنند، چه راهکاری برای جلوگیری از تاثیر عوامل اکسیدان بر نوزاد وجود دارد؟ 
شیر مادر آنتی اکسیدان های متعددی برای حفاظت از شیرخوار را در خود دارد، نوزادان محروم از شیر مادر هم بهتر است از شیرخشک هایی استفاده کنند که این مواد را در مقادیر قابل توجه داشته باشد. سلنیوم، ویتامین Eو ویتامین C از جمله آن مواد هستند و شیرخشک هایی مثل بیومیل، بیومیل پلاس و سوپرامیل مقادیر قابل توجهی از این آنتی اکسیدان ها را در خود دارند. 

سوال: بهترین راه برای ارتباط برقرار کردن با نوزاد چیست؟ 
در روزهای اول زندگی، حتی اگر مفهوم چیزی که والدین می گویند برای نوزاد مفهوم نباشد، صحبت کردن با او بسیار مهم است، چرا که خود صداها در رشد او تاثیر بسزایی دارند. البته به زودی نوزاد قادر خواهد بود با والدینش آشنا شده و مکالمه کند. بنابراین آنچه والدین می‌گویند نیز اهمیت دارد. همچنین به نظر می رسد که کودکان از لبخندهای دیگران تشکر و قدردانی می کنند. 

سوال: پزشک به دلیل برگشت شیر نوزاد، شیرخشک AR تجویز نموده است. آیا درست است که این شیرخشک می تواند دل درد و کولیک و حساسیت برای نوزاد ایجاد کند؟ 
خیر، این مطلب در مورد همه شیرخشک های AR صحیح نمی باشد. با توجه به اینکه برخی از شیرخشک های ARاین مشکلات را دارند، اما برای آسودگی خیال می توانید از شیرخشک بیومیل AR که بر پایه نشاسته سیب‌زمینی یا ذرت تولید شده استفاده کنید که اصولا بسیار خوش هضم و مفید بوده و به دلیل عدم استفاده از صمغ، مشکلاتی نظیر کولیک، دل درد و آلرژی ایجاد نمی کند. 

سوال: پزشک کودکم توصیه کرده در چند روز پس از اسهال، به جای بیومیل از بیومیل سوی استفاده کنم، آیا این درمان صحیحی است؟ 
بله معمولا در فاز بهبودی اسهال های حاد گوارشی به این دلیل که پرزهای روده کارایی ایده آل خود را از دست داده اند قدرت جذب مواد مهمی مثل لاکتوز را از دست می دهند یا توانشان کم می شود و فرمولاسیون بیومیل سوی که با پایه گیاهی و بدون لاکتوز می باشد می تواند در این زمان سودمند واقع شود. البته شرکت بهداشت کار، یک محصول کاملا تخصصی نیز به نام گاستروفیکس دارد که غذای ویژه در موارد ابتلا به اسهال می باشد و در کنار شیر مادر نیز قابل استفاده است و یا در نوزادانی که شیر خشک استفاده می کنند، به مدت حداکثر 7 تا 10 روز جایگزین شیر خشک شده و دوره درمان را به صورت محسوسی کاهش می دهد. گاستروفیکس علاوه بر اینکه بدون لاکتوز است، از سدیم، پتاسیم و کلر نیز غنی شده تا الکترولیت های از دست رفته در اثر اسهال را جبران کند. همچنین به دلیل اینکه در دوره اسهال، جذب چربی ها دچار اختلال می شود، این محصول کم چرب است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول، می توانید مشخصات آن را اینجا مطالعه کنید. 

سوال: چرا بند ناف نوزاد خونریزی می کند؟ 
وقتی بند ناف شروع به افتادن می کند، به اندازه چند قطره خونریزی می کند. گاهی پس از افتادن بند ناف، قسمت کوچکی از ناف خون می آید. اما اگر بند ناف تمیز نگه داشته شود، معمولا خونریزی سریع تر متوقف می‌شود. 
سوال: چگونه یک شیر خشک خوب را برای تغذیه نوزاد انتخاب کنیم؟ 
در صورت عدم امکان شیردهی با شیر مادر و محرومیت نوزاد از آن، بهتر است از شیرخشکی با کیفیت که از نظر طعم و سازگاری با نوزاد نیز مناسب باشد استفاده کرد. بعضی از مشخصاتی که شیر خشک را در رده شیر خشک ای با کیفیت قرار می دهند به این شرح است: 
پری بیوتیک ها عامل تنظیم سیستم گوارشی از نظر اسهال و یبوست هستند و سیستم ایمنی را نیز تقویت می کنند، اما همه شیرخشک ها این ماده مهم را که در شیر مادر نیز وجود دارد ندارند. 
AA و DHA هم دو اسید چرب مهم هستند که باعث تقویت رشد ذهنی و بینایی کودک می شوند. 
نوکلئوتید ها هم عناصر تشکیل دهنده DNA-RNA می باشند، وجود این مواد در یک شیرخشک بسیار مفید می باشد. همچنین نوکلئوتید ها در متابولیسم و انتقال انرژی در بدن نقش دارند. 
وجود آنتی اکسیدان های کافی مثل سلنیم و ویتامین C و ویتامین E هم در شیرخشک بسیار مهم است. 
در ضمن در دسترس بودن در داروخانه ها، قیمت مناسب به نسبت کیفیت شیر، تحمل گوارشی بالا در نوزاد و طعم و حلالیت مناسب هم از دیگر مواردی هستند که معمولا برای مادر مهم محسوب می شوند. شرکت فاسکا با بیش از 40 سال سابقه در زمینه تولید شیرخشک، ضمن سرمایه گذاری در شرکت بهداشت کار به عنوان اولین تولید کننده شیرخشک نوزاد در ایران می باشد که محصولات خود را با بالاترین کیفیت در کشور عرضه می کند. برای آشنایی با شیرخشک های این شرکت، به بخش محصولات مراجعه نمایید. 
خوشبختانه سطح کیفی شیر خشک های ایران با نظارتهای وزارت بهداشت، بسیار بالاست اما باز هم بهتر است برچسب روی قوطی شیرخشک از نظر شماره پروانه، استانداردهای مربوطه و اعدادی که نشان دهنده میزان ترکیبات مختلف هستند، مورد دقت قرار گیرد. 
سوال: چه زمانی باید از شیرخشک استفاده کرد؟ 
اصولا بهترین غذا برای کودک شیرخوار، شیر مادر است و این امر نیاز به توضیح بیشتر ندارد اما در شرایط خاص و به تشخیص پزشک می توان از شیرخشک استفاده نمود. در مواردی از قبیل ابتلای مادر به بیماری های عفونی و ایدز و چند بیماری دیگر که باعث عدم ترشح شیر مادر می شوند و یا کیفیت شیر مادر را تحت تاثیر قرار می دهند، مراجع علمی شیر خشک را تجویز می کنند. در هر صورت لطفا با پزشک متخصص اطفال مشورت نمایید. 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©