سوالات رایج


سوالات رایج


نوشيدن شير غیر بهداشتی در دوران بارداری چه خطراتی دارد؟ 
نوشيدن شيرهای غیر پاستوریزه یا شیرهایی که به دلیل مشکلات فنی دامداری ها بار میکروبی بالایی دارند در بارداری پر خطر است. ارگانيسم‌های پديدآورنده توکسوپلاسموز و ليستريا در شیرهای غیربهداشتی باعث اختلال در رشد سيستم دستگاه عصبی جنين می‌شود. شیرهای خام ورودی به کارخانجات لبنی اکثرا دارای بار میکروبی بالا بوده و بعضا آلوده به آفلاتوکسین، باقی مانده سموم و آنتی بیوتیک هستند. 
مکمل غذایی دوران بارداری و شیردهی لیدی میل محصول شرکت فاسبل بلژیک است. این محصول بر پایه شیر گاو تهیه شده و نیازهای لبنی مادر را به خوبی تامین می کند. صد در صد مواد تشکیل دهنده این محصول از کشور بلژیک تامین گردیده است و استانداردهای اروپایی در مورد آن رعایت شده بنابراین از نظر میکروبی نیز بسیار ایمن بوده و با اطمینان خاطر می توان از آن استفاده کرد. 
آیا لیدی میل برای پیشگیری از چاقی در دوران بارداری مفید است؟ 
در دوران بارداری نیاز بدن به انرژی تا 450 کیلوکالری در روز افزایش می یابد که عدم تامین این میزان انرژی، صدمات جدی برای مادر و نوزاد در پی خواهد داشت. با توجه به اینکه لیدی میل دقیقا نیازهای افزایش یافته مادر را تامین می کند، با استفاده از این محصول علاوه بر تامین تمام نیازهای مادر در دوران بارداری و شیردهی، افزایش وزن هم رخ نخواهد داد. 
مصرف مکمل های حاوی چند نوع ویتامین در دوران بارداری چه عوارضی می تواند داشته باشد؟ 
عوارض جدی برای این مکمل ها وجود ندارد، هرچند توصیه ما استفاده از مکمل های غیر دارویی مثل مکمل غذایی دوران بارداری و شیردهی لیدی میل می باشد. با توجه به اینکه مکمل لیدی میل برپایه شیر طبیعی است، بسیار قابل توجه و ایمن می باشد. خصوصا این که پوشش مواد مغذی آن صرفا در حد چند ویتامین و مینرال نبوده و کلیه مواد مورد نیاز یک خانم باردار یا شیرده شامل انرژی، اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و امگا 6، AA و DHA و پروتئین مرغوب را در کنار انواع مینرال ها و ویتامین های ضروری برای دوران بارداری و شیردهی شامل می شود. 
آیا مصرف قرص آهن در کنار استفاده از لیدی میل لازم است؟ 
لیدی میل به تنهایی تمامی نیاز های این دوران به مواد مغذی، از جمله آهن را تامین می کند و حتی به این دلیل که از طریق یک بسته غذایی وارد بدن می شود جذب مناسب تری به نسبت مکمل های دارویی دارد. 
اما اگر آهن نه به عنوان مکمل که جهت درمان بیماری کم خونی مادر تجویز شده باشد، باید مصرف آن ادامه یابد. به این معنا که درمان آنمی مادر با قرص آهن و تکمیل نیازهای تغذیه ای افزایش یافته مادر دردوران بارداری، با لیدی میل پوشش داده می شود. 
آيا نوشيدن کافئين در دوران بارداري مجاز است؟ 
واقعيت‌هايی درباره کافئين برای محققان مشخص شده است. کافئين ماده‌ای محرک و مدر (ادرارآور) است و نوبت‌های دفع ادرار را در بدن مادر افزايش می‌دهد و باعث می‌شود سطح مايعات بدن کم‌ شده به سمت کـم‌آبـی (دهيدراسيون) پيـش برود. فشارخون و تعداد ضربان قلب را نیز بالا می‌برد که هيچ‌يک از اين دو، در بارداری توصيه نمی‌شود. کافئين در بارداری از جفت گذشته به جنين می‌رسد. در جنين، متابوليسم هنوز در حال شکل گرفتن و تکامل است بنابراين نمی تواند کافئين را متابوليزه کند. کافئين، به هر اندازه که باشد، می‌تواند تغييراتی در الگوی خواب يا حرکات طبيعی جنين در اواخر بارداری ايجاد کند. کافئين ماده‌ای محرک است که هم مادر و هم جنين‌ را بيدار نگه می‌دارد. بنابراین مصرف مواد حاوی کافئین مثل قهوه و نوشابه های کافئین دار و برخی مسکن ها در دروان بارداری توصیه نمی شود. 
آيا استفاده از رايانه در دوران بارداري خطري ندارد؟ 
برخي کارشناسان می‌گويند استفاده از رايانه توسط خانم‌های باردار سال‌هاست که بررسی شده است. درحقيقت بررسی‌‌هايی درباره ميدان‌های الکترومگنتيک و خطرات سقط انجام گرفته است و نتايجی که به دست آمده اين است که نشستن در برابر رايانه خطر سقط را افزايش نمی‌دهد و همچنين باعث ناهنجاریهای جنينی نمی‌شود. اگر چه نشستن طولانی‌مدت (ساعت‌ها) به خاطر اختلال در جريان گردش خون توصيه نمی‌شود. برای به جريان انداختن خون بهتر است تقريبا هر يک ساعت يک بار فرد از جا بلند شده، قدم بزند. با وجود اينکه بررسی‌های انجام شده روی استفاده از رايانه تاثير ناخوشايندی را نشان نداده است اما تمام روز را در برابر رايانه نشستن، آن هم برای مادر باردار، می‌تواند باعث کمردرد بشود. حرکت داشتن به گردش خون صحيح مادر و جنین کمک می‌کند. 
آیا سونوگرافی در دوران حامگی ضروری است؟ 
در صورت صلاحدید پزشک، ضروری است. 
آیا سیگار کشیدن زنان باردار بر سلامت جنین تاثیر نامطلوب دارد ؟ 
هیچ مقداری از مصرف تنباکو در طی حاملگی یا در هر زمان دیگر برای زنان بی خطر نیست. هر گونه مصرف سیگار در زمان بارداری جنین را در معرض خطراتی قرار میدهد که عبارتند از : کاهش وزن هنگام تولد، مشکلات تنفسی، ناتوانی های مغزی از جمه فلج مغری، عقب ماندگی ذهنی و مشکلات یادگیری، بعضی نقایص زمان تولد، تولد زود هنگام نوزاد و حتی مرگ نوزاد. همچنین سیگار کشیدن پدر نیز علاوه بر افزایش احتمال بیماری وی، می تواند از طریق آلوده کردن محیط زندگی به دود سیگار، روی سلامتی مادر و جنین همان تاثیرات منفی را بگذارد. 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بهداشت کار است ©